Skip to content Skip to footer
Jura Krakowsko-Częstochowska – odkryj ją i pokochaj!

Ten region Polski potrafi chwycić za serce. Spotykają się tutaj dzika przyroda z cywilizacją, a historia miesza się z teraźniejszością. Fantastyczne krajobrazy, ruiny zamków oraz strażnic, a także wapienne ostańce – to tylko część tego czego możecie doświadczyć na Jurze.

Takie miejsce idealnie nadaje się na ultramaraton kolarski. Dlatego powstała Jurajska Wyrypa! Dlaczego wyrypa? Teren jest przepiękny, ale także pagórkowaty. O ile oczy często proszą o więcej, to nogi błagają o litość. Na pewno nie można narzekać na nudę, za to solidne zmęczenie – gwarantowane!

Nowe wydarzenie ULTRA to propozycja zarówno dla doświadczonych uczestników taki wydarzeń, jak i tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ultramaratonami.

Start formuły GRAVEL:

2 czerwca 2023

Limit uczestników (łącznie dla formuły ROAD i GRAVEL)

350

Formuła wydarzenia

Jurajska Wyrypa Gravel Tour będzie rozgrywana w formule samowystarczalności (z wyjątkiem bufetów przygotowanych przez organizatora).

Start odbędzie się w dniach 2-3 czerwca w Częstochowie z podziałem na grupy startowe (w zależności od wybranego dystansu)

Zawodnicy sami decydują o odpowiedniej dla siebie strategii. Możliwa jest jazda non-stop jednak ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy odpoczynek w nocy i jazdę przy świetle dziennym.

Ile mam czasu na pokonanie trasy?

Dla dystansu Jurajska Wyrypa Gravel Tour wyznaczony został limity czasowe (50 godzin – dystans 400 km, 30 godzin – dystans 200 km, 16 godzin – dystans 100 km)

Możliwe jest opuszczenie trasy w celach noclegu, zakupów, skorzystania z serwisu rowerowego, pomocy medycznej lub innych niezbędnych czynnościach istotnych dla ukończenia rywalizacji, jednak należy powrócić na trasę w miejscu jej opuszczenia. Opuszczenie trasy nie wpływa na limit czasowy.

Klasyfikacja końcowa

Prowadzona będzie wyłącznie klasyfikacja indywidualna w kategorii OPEN osobno dla kobiet i mężczyzn (na każdym z dystansów osobno).

Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostaną uczestnicy, którzy w najkrótszym czasie pokonają prawidłowo trasę.

Obowiązkowe wyposażenie

Aby wyjechać na trasę uczestnicy powinni posiadać:

  • kask sztywny,
  • oświetlenie (nocne oraz wykorzystywane w czasie niedostatecznej widoczności) – przednie białe, tylne czerwone),
  • odblaski i numery startowe otrzymane w pakiecie startowym,
  • dokument tożsamości ze zdjęciem,
  • telefon komórkowy z numerem podanym podczas rejestracji.

Pytania i odpowiedzi

Trasę można pokonać na dowolnym typie roweru, który będzie napędzany wyłącznie siłą mięśni uczestnika (dla formuły ROAD i GRAVEL zabronione jest wykorzystywanie rowerów typu e-bike).

Tak, na jednym z bufetów będzie przygotowany przepak. Dokładną jego lokalizację podamy przed wydarzeniem. Rzeczy na przepak będzie można „nadać” przed startem w biurze wydarzenia.

Jasne! W grupie zawsze przyjemniej :) Pod warunkiem, że to grupa uczestników wydarzenia. Nie dopuszczamy pomocy grup zewnętrznych, w końcu stawiamy na zasady fair play, więc każdy powinien mieć tyle samo kilometrów w nogach.
Czasami zdarzają się takie sytuacja gdy trzeba opuścić trasę. Rozumiemy to, jednak aby Twój przejazd był zaliczony do klasyfikacji, musisz wrócić na trasę w miejscu w którym została opuszczona.

Nie. W przypadku formuły Gravel i Road uczestnicy będą poruszać się na podstawie wcześniej udostępnionej mapy / śladów gpx. Ich zadaniem będzie odpowiednia nawigacja po trasie z uwzględnieniem punktów kontrolnych.

Trasa nie będzie posiadała dedykowanego zabezpieczenia na drogach publicznych. Dlatego też poruszając się po odcinkach asfaltowych należy stosować się do ogólnych przepisów ruchu drogowego.

W przypadku stwierdzenia braku obowiązkowego wyposażenia uczestnik jest zobowiązany do jego zapewnienia. Czas startu dla takiej osoby liczony jest zgodnie z przydziałem do danej grupy startowej.

Bufety na trasie będą wyposażone w podstawowe narzędzia, czy też zapasowe dętki. Jeśli jednak Twój rower ulegnie poważnej awarii, możesz skontaktować się z nami. Nasza obsługa trasy pomoże Ci w dotarciu na metę, zabierając Ciebie i rower.

Potrzebujesz więcej informacji?

Sprawdź w regulaminie zapisy dotyczące startu w formule GRAVEL